bfbf

Arrow
Arrow
Slider

Serwis

Z racji natłoku zajęć, w chwili obecnej zawieszamy prace serwisowe nad instrumentami z zewnątrz. Oczywiście nie dotyczy to instrumentów zakupionych w analogia.pl

INFORMACJA NA TEMAT SERWISU PIANIN RHODESA

Jako że okres wyjazdowo-koncertowy zelżał do następnego lata, wszystko wskazuje, że będę w stanie przeprowadzić jeden kompletny remont Rhodesa miesięcznie.

Instrument będzie rozebrany na czynniki pierwsze, wyczyszczony, wymienione będą końcówki młotków oraz inne części eksploatacyjne, po czym zacznie się żmudny proces kalibracji i intonacji instrumentu, a na sam deser strojenia. Wszystkie części eksploatacyjne poza końcówkami młotków (jak choćby struny czy pickupy) płatne będą ekstra, ale po cenach zniżkowych, jakie mam u naszego dostawcy, EP Service w Holandii.

Planowana cena to 2800 PLN. Jak wspomniałem, zawiera ona koszt wszystkich części innych niż eksploatacyjne oraz kompletu nowych końcówek młotków, które po prostu trzeba wymienić – oryginały w dobrym stanie zdarzają się ekstremalnie rzadko. Remont Rhodesa w zakresie takim jak wyżej zajmuje przynajmniej 20 godzin, więc spodziewam się godzinówki na poziomie przyzwoitego warsztatu samochodowego, których nota bene w kraju są tysiące, podczas gdy remontujących Rhodesy zaledwie garstka.

Nasz warsztat znajduje się w Gdańsku przy Ul. Piekarniczej 26. Piano do renowacji wysłać można do nas kurierem, natomiast odbiór po serwisie zdecydowanie sugerujemy osobisty.

__________________________________________________________________________________________________________

Przed zwróceniem się do nas z pytaniem, prosimy o zapoznanie się z poniższymi faktami:

– Staramy się nie pobierać opłat za „inspekcję” sprzętu, co może niekiedy sprawić, że odmówimy naprawy z obawy o stratę czasu, którego nie będziemy w stanie odzyskać. Prosimy o wyrozumiałość.

– Nie jesteśmy w stanie zdiagnozować sprzętu na odległość. Nie wiemy, ile może kosztować naprawa, nie wiedząc co uległo uszkodzeniu.

– Części do analogowych instrumentów bywają bardzo drogie i niezwykle trudno dostępne. Zawsze lepiej przygotować się na najgorsze, co w tym wypadku może oznaczać przykładowo potrzebę zakupu niewielkiego układu scalonego w Japonii, USA czy Nowej Zelandii.

– Może się zdarzyć, że naprawa nie będzie sie opłacać w ekonomicznym sensie, ponieważ jej koszt wyniesie więcej, niż wart jest sprzęt.

Tyle słowem ostrzeżenia. Praktyka pokazuje jednak, ze sprzęt nienaprawialny stanowi niewielki procent ogółu.

W związku z licznymi zapytaniami, informujemy :

– W 99% przypadków jakiekolwiek problemy w funkcjonowaniu Korga Polysix spowodowane są poprzez wylany akumulator i zalanie kwasem płyty procesora. Naprawa takiego uszkodzenia jest w najlepszym przypadku dość uciążliwa, niekiedy bardzo trudna, jeśli zalalanie spowodowało dodatkowe uszkodzenia. Naprawa Polysixa może kosztować kilkaset i więcej złotych.

– Restaurując echa taśmowe Roland RE (Space Echo, Chorus Echo) nie spotykamy egzemplarzy, których naprawa ograniczyć mogłaby się jedynie do przeczyszczenia głowic oraz wymiany taśmy. Z racji zakresu niezbędnych prac, koszt remontu Rolanda RE to nie mniej niż 500 złotych.

Podane powyżej koszty naprawy nie zawierają wymiany uszkodzonych kosztownych podzespołów, jak na przykład układy scalone SSM w Korgu Polysix czy łożysko silnika w Rolandzie RE.

– Z „gumkami” do klawiatury w m.in. Korgach, Rolandach i wielu innych sprzętach jest bardzo krucho – nie mamy żadnych zapasów i w grę wchodzi (prawie zawsze skuteczna skuteczna) regeneracja.

– Zajmujemy się wymianą strun* i gumowych młoteczków* w Clavinetach (C, D6, E7, Duo). Koszt wymiany młoteczków waha się w granicach 450 złotych, w zależności od stanu starych gumek – kruszejące wymienia się stosunkowo łatwo, rozpuszczone (o konsystencji smoły) są nieomal przekleństwem. Wymiana strun wiąże się z kosztem rzędu 800 zł. Koszt wymiany obejmuje strojenie Hohnera.

* dostarczonych przez klienta. Istnieje możliwość zamówienia ich u naszego partnera, a koszt to około 200 zł. za komplet młoteczków i 300 zł za komplet strun.

– Juno 106 niedomaga ? W 95% przypadków, wszelkie kłopoty związane z wadliwym brzmieniem któregokolwiek z głosów (a nie klawiatury, jak czasami można usłyszeć) wiążą się z uszkodzeniem jednego (lub więcej) z sześciu układów scalonych VCF/VCA 80017a. Koszt jednego układu to około 250 zł (i wcale nie jest łatwo go znaleźć), wymiana kosztuje około 100 zł.